اینستاگرام

اینستاگرام خطا بر می گرداند.
آشنایی و آموزش نصب نرم افزار Geovia GEMS 6.5
۱۳۹۸/۱۱/۱۹ 3

آشنایی و آموزش نصب نرم افزار Geovia GEMS 6.5 (حل مشکل کرک کردن نرم افزار GEMCOME GEMS در ویندوز 8 و 10)

مقدمه

نرم‌­افزارهای مورد استفاده در عملیات معدنکاری به نرم‌افزارهای عمومی، تخصصی تک منظوره و نرم‌افزارهای حرفه‌ای چند منظوره تقسیم می‌شوند. در نرم‌افزارهای حرفه‌ای چند منظوره، قسمت اعظم ابزارهای مورد نیاز عملیات معدنکاری از ورود کلیه اطلاعات پایه تا مدلسازی، تعیین ذخیره، طراحی معادن روباز و زیرزمینی و نظارت بر استخراج معادن، در یک مجموعه قرارداده شده است. این مساله باعث سهولت در امکان به روزرسانی، بهینه‌سازی و اصلاح کارهای انجام شده در بخش های اکتشاف و طراحی، در زمان انجام عملیات اکتشاف تکمیلی و یا بهره برداری و استخراج از معادن می‌گردد.

از معروف‌ترین نرم‌افزارهای حرفه‌ای چندبخشی مورد استفاده در عملیات معدنکاری می‌توان به نرم‌افزارهای معروف Minex ،Datamine ،GEMCOM SURPAC GEMCOM GEMS و Vulcan اشاره کرد.

در حال حاضر در بیشتر معادن ایران و دنیا از ۳ نرم‌افزار قدرتمند GEMCOM GEMS ،Datamine و GEMCOM SURPAC برای انجام عملیات مدلسازی، تعیین ذخیره، طراحی و نظارت بر استخراج معادن و از دو نرم افزار کمکی  Whittle و NPV Scheduler برای بهینه‌سازی و بررسی‌های فنی و اقتصادی استفاده می‌شود.

از ویژگی‌های نرم‌افزار GEMCOM GEMS می‌توان به قابلیت‌های گرافیکی بسیار بالا به خصوص در محیط سه بعدی، استفاده از Database قوی و متمرکز برای نگهداری و کنترل داده‌ها، ابزارهای کامل و متنوع برای معادن روباز و زیرزمینی، قابلیت اتصال و تبادل اطلاعات با سایر برنامه‌های چند منظوره معدنی، نزدیکی زبان برنامه به زبان محاوره و … اشاره کرد.

قابلیت‌ها و ویژگی‌های نرم‌افزار GEMCOM GEMS

نرم‌افزار GEMCOM GEMS در 3 بخش مدل‌سازی و تعیین ذخیره ماده معدنی، طراحی معادن روباز و زیرزمینی و نظارت بر استخراج و بهره‌برداری از معادن، مورد استفاده قرار می‌گیرد. نرم‌افزار GEMS برای بهینه‌سازی و برنامه‌ریزی تولید معادن از نرم‌افزار کمکی Whittle استفاده می‌کند اما امکان استفاده از نرم‌افزار VPV Scheduler نیز وجود دارد.

ساختار نرم‌افزار GEMS

نرم‌افزار GEMS از 3 بخش اصلی بانک‌های اطلاعاتی (فضای کاری)، پروفیل‌ها و ابزارهای موردنیاز عملیات معدنکاری مثل ابزارهای رسم نقشه‌های زمین‌شناسی، عملیات نقشه‌برداری و ساخت سطوح توپوگرافی، مدل‌سازی سه بعدی، زمین آمار، کنترل کیفی، طراحی پترن آتشباری، طراحی پیت و دامپ، طراحی جاده و راه‌های دسترسی داخل معدن، طراحی تونل و … تشکیل شده است.

برای استفاده از هر یک از ابزارها و قابلیت‌های قرارداده شده در نرم‌افزار GEMS ابتدا باید بانک‌های اطلاعاتی و پروفیل‌های مورد نیاز آن را ایجاد کرد.

برخی از موارد کاربرد این نرم‌افزار عبارتند از :

 • تشکیل بانک اطلاعات گمانه‌های اکتشافی
 • رسم مقاطع عمودی زمین‌شناسی (Vertical Sections)
 • رسم مقاطع افقی زمین‌شناسی (Plan)
 • ساخت بلوک مدل
 • تعیین ذخیره
 • تهیه طرح‌های آتشباری
 • کنترل کیفی بار استخراجی
 • نقشه‌برداری
 • تهیه طرح‌های استخراجی سالیانه، ماهیانه و روزانه
 • طراحی پیت بهینه با کمک نرم‌افزار WITTEL

نحوه نصب و کرک کردن نرم‌افزار جمکام جمز 6.5

مرحله اول: نصب برنامه GEMS 6.5

مرحله دوم: نصب کرک برنامه 

ابتدا در منوی Start\Run دستور UAC را اجرا کرده و مطابق شکل زیر تنظیمات آن را انجام دهید. پس از طی این مراحل سیستم را Restart کنید.

سپس از پوشه patch/sentinel emulator بر روی فایل install.bat کلیک راست کرده و دستور Run as Administrator را اجرا کنید.

از پوشه patch فایل gsiutil.dll را کپی کرده و در مرحله نصب پوشه جمکام قرار دهید. سپس برنامه را اجرا کرده و پس از نمایش کادر محاوره اول، در ردیف اول کلمه Geovia را تایپ کرده و پس از زدن دکمه OK در بالای پنجره محاوره بعدی، محل قرارگیری فایل license در پوشه patch را مشخص کنید. پس از طی این مراحل مجددا سیستم را Restart کنید.

پس از نمایش این کادر، برنامه آماده استفاده می­‌باشد.

آموزش نصب نرم‌افزار GEMCOME GEMS در ویندوز 8 و 10

نحوه نصب نرم افزار جمکام جمز در ویندوز 8 و 10 مانند ویندوز 7  می‌باشد با این تفاوت که مرحله کرک نرم‌افزار را باید در محیط Safe mode ویندوز انجام داد. برای این کار لازم است که بعد از نصب برنامه در محیط ویندوز، کرک کردن برنامه را به جای محیط اصلی ویندوز در محیط Safe mode ویندوز و به همان شیوه روش ویندوز 7 انجام دهید.

در ویندوز 7 و قبل از آن برای رفتن به محیط Safe mode کافی است که در زمان روشن شدن کامپیوتر با زدن دکمه F8 و پس از آن کلیک بر روی گزینه Safe mode  وارد این محیط شده، اما در ویندوز 8 و 10 روش ورود به این محیط تغییرات اساسی داشته که در ادامه دو روش برای ورود به این محیط و کرک نرم‌ افزار جمکام جمز آموزش داده می­‌شود.

روش اول:

زمانی که سیستم خود را روشن می‌کنید، با نگه داشتن کلید Shift و زدن چند باره F8 وارد بخش Recovery mode خواهید شد. ابتدا بر روی کلید Troubleshoot زده و سپس گزینه Advanced Options را انتخاب کنید. در نهایت پس از انتخاب گزینه Windows Startup Settings دکمه Restart را بزنید. پس از reboot شدن کامپیوتر شما همان محیط آشنای ورود به Safe Mode را خواهید دید.

روش دوم:

در محیط ویندوز در بخش run دستور msconfig را نوشته و Enter را بزنید. به تب Boot رفته و گزینه Safe Boot را انتخاب کرده و پس از بوت کردن وارد Safe Mode خواهید شد. با توجه به اینکه بوت شما در حالت Safe mode است همیشه بعد از روشن کردن رایانه به این وضعیت خواهید رفت. برای غیر فعال کردن این حالت، باید دوباره به msconfig رفته و Safe Boot  را از حالت فعال بردارید.

برچسب‌ها:

پیام بگذارید

نظرات

 1. profile avatar

  درود
  متاسفانه در ویندوز ۱۰ ۶۴ بیتی کرک نشد

  • profile avatar

   با سلام، تمامی موارد رو در قسمت safe mode انجام دهید به جز قسمت آخر (وارد کردن فایل لایسنس) ری استارت کرده و در حالت عادی ویندوز فایل لایسنس را به نرم‌افزار بدهید. کرک خواهد شد.

 2. profile avatar

  با سلام
  در ویندوز ۱۰ ، ۶۴ بیتی تمام مراحل انجام شده فقط در مرحله پایانی و مشخص کردن محل فایل لایسنس ارور عدم اجازه کپی در محل فایل نصبی داده میشود.